Włoska firma stanęła do przetargu. Jej oferta okazała się najkorzystniejsza i zamówienie na usługi zostało jej tymczasowo przyznane. Już dwa miesiące później popadła w kłopoty finansowe, co zdecydowało o złożeniu wniosku o otwarcie postępowania układowego z zastrzeżeniem przedstawienia później planu na kontynuowanie działalności.
Upadłość nie została ogłoszona, bo sam wniosek nie został jeszcze przez sąd rozpatrzony. Mimo to zamawiający wykluczył firmę z postępowania. Decyzję zaskarżyła firma, której zdaniem było to niezgodne z prawem unijnym, bowiem z przetargu można wykluczyć wykonawcę, który jest przedmiotem postępowania układowego, a tu decyzja co do wniosku jeszcze nie zapadła. Sprawa trafiła do sądu włoskiego, a ten skierował pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE, który stwierdził: już samo złożenie wniosku o otwarcie postępowania układowego to przyznanie się do trudnej sytuacji finansowej. Dopuszczalne jest więc wykluczenie z przetargu wykonawcy, którego wniosek nie został jeszcze rozpatrzony.
Sygnatura akt: C-101/18
Artykuł ukazał się na łamach dziennika "Rzeczpospolita" w dniu 27.05.2019 (https://pro.rp.pl/prawo-w-firmie/art1313481-zamowienia-publiczne-czy-niewyplacalnosc-moze-wykluczyc-z-przetargu?cid=)
© Licencja na publikację© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Nasza Kancelaria świadczy profesjonalną pomoc prawną klientom indywidualnym w zakresie prawa cywilnego i gospodarczego.
Specjalizujemy się w sprawach upadłościowych i restrukturyzacyjnych.
Ponadto świadczymy kompleksowe usługi mediacyjne dla klientów indywidualnych i korporacyjnych.
telefon: +48 504 453 487
email: kancelaria@antosiewicz.com
Al. Solidarności 155 lok. 3,
00-877 Warszawa
NIP 521-381-55-62