Niespełnienie tego obowiązku będzie stanowiło brak formalny pisma. I to już od 7 listpada br. To efekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Sąd najpierw wezwie stronę do uzupełnienia braków, a po upływie wyznaczonego terminu zwróci pismo. W ten sposób ustawodawca chce zapewnić sądom możliwość szybkiego udzielania pouczeń stronom procesu gospodarczego.
Pouczenia stron nieprezentowanych przez profesjonalnych pełnomocników w nowym procesie gospodarczym mają ogromne znaczenie – w przypadku ich nieudzielenia, strona może zostać uznana za pozbawioną możliwości obrony swoich praw, a to z kolei doprowadzić do stwierdzenia nieważności postępowania.
Od 7 listopada na mocy art. 132 kodeksu postępowania cywilnego pełnomocnicy procesowi mogą złożyć sądowi zgodne oświadczenia, że w toku procesu będą doręczać sobie pisma procesowe wyłącznie za pomocą e-maila lub faksu.
Co na to praktycy?
– Komunikacja profesjonalnych pełnomocników z sądami w formie mailowej staje się coraz bardziej powszechna, dlatego uważam, że przyjęte rozwiązanie jest trafne. Tradycyjna korespondencja wkracza w erę digitalizacji, a to pozwala oszczędzać czas i minimalizować wydatki. Szybsza i tańsza forma wymiany informacji powinna pozytywnie wpłynąć na sprawność i szybkość postępowania, co jest kluczowe dla przedsiębiorców – uważa radca prawny Renata Piesio, która od kilkunastu lat zajmuje się prowadzeniem sporów sądowych z udziałem przedsiębiorców.
Artykuł ukazał się na łamach dziennika "Rzeczpospolita" w dniu 04.11.2019 (https://www.rp.pl/w-sadzie-i-w-urzedzie/art1048351-nowe-prawo-sad-zwroci-pozew-bez-adresu-mailowego)
© Licencja na publikację© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Nasza Kancelaria świadczy profesjonalną pomoc prawną klientom indywidualnym w zakresie prawa cywilnego i gospodarczego.
Specjalizujemy się w sprawach upadłościowych i restrukturyzacyjnych.
Ponadto świadczymy kompleksowe usługi mediacyjne dla klientów indywidualnych i korporacyjnych.
telefon: +48 504 453 487
email: kancelaria@antosiewicz.com
Al. Solidarności 155 lok. 3,
00-877 Warszawa
NIP 521-381-55-62