Popularny dziś „wniosek o przeprowadzenie rozprawy także pod nieobecność strony" spełnia wymóg złożenia wniosku o przeprowadzenie rozprawy w znaczeniu art. 1481 § 3 KPC i obliguje sąd do wyznaczenia rozprawy, chyba że pozwany uznał powództwo. Mimo wniesienia o to w pozwie, na dalszym etapie postępowania, np. apelacyjnym, taki wniosek staje się dla sądu II instancji niewidoczny. Skutek? Rozpoznanie sprawy na posiedzeniu niejawnym, na którym sąd w wyniku apelacji może całkowicie zmienić zaskarżony wyrok i odmienić sytuację stron. Wygrywający stanie się przegranym i nie dowie się dlaczego.
Pojawiały się poglądy, że by doprowadzić do rozpoznania sprawy na rozprawie, należy złożyć dwa wnioski: o przeprowadzenie rozprawy i o rozprawę pod nieobecność strony. Dodatkowo warto zastrzec taki wniosek jeszcze w apelacji lub odpowiedzi na apelację.
Zostały one jednak zniwelowane na korzyść stron i wyraźnie przesądzono, że wystarczający jest jeden wniosek złożony już w pierwszym piśmie procesowym. Przepis o orzekaniu na posiedzeniu niejawnym nie może być interpretowany rozszerzająco, bo jest wyjątkiem od zasady jawności, która wynika m.in. z art. 45 ust 2 konstytucji – uznał Sąd Apelacyjny w Szczecinie.
Sygnatura akt: AGa 119/18
Artykuł ukazał się na łamach dziennika "Rzeczpospolita" w dniu 10.02.2020 (https://www.rp.pl/w-sadzie-i-w-urzedzie/art892911-wyrok-bez-rozprawy-moze-uniewaznic-caly-proces-wyrok-sadu-apelacyjnego-w-szczecinie)
© Licencja na publikację© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Nasza Kancelaria świadczy profesjonalną pomoc prawną klientom indywidualnym w zakresie prawa cywilnego i gospodarczego.
Specjalizujemy się w sprawach upadłościowych i restrukturyzacyjnych.
Ponadto świadczymy kompleksowe usługi mediacyjne dla klientów indywidualnych i korporacyjnych.
telefon: +48 504 453 487
email: kancelaria@antosiewicz.com
Al. Solidarności 155 lok. 3,
00-877 Warszawa
NIP 521-381-55-62